среда, 6. јул 2011.

Ljetnja škola mladih Liberala – Zlatibor


Od 2. do 4. jula na Zlatiboru u Srbiji održana je regionalna ljetnja škola mladih liberala!

Mladi liberali iz Hrvatske (HSLS) i Istre (IDS), Bosne i Hercegovine (NS), Crne Gore (LPCG) i Srbije (LDP), imali su priliku da interaktivno uče o osnovnim postulatima liberalizma kao političkog pravca, liberalnoj ekonomiji i tržištu, liberalno-demokratskim sistemima i o mogućnostima i izazovima liberalizma u svojim državama!

Liberalnu Omladinu CG predstavljao je Ammar Borančić.

Organizatori i predavači na seminaru bili su predstavnici fondacije “Friedrich Naumann” sa kojom ostvarujemo dugogodišnju saradnju i libertarijanski klub “LIBEK”.

Nadamo se kontinuiranoj saradnji sa svim organizacijama i partijama liberalne provinijencije i daljem usavrsavanju ovih mladih ljudi!

Pozivamo sve učesnike, naše kolege i drugare, na dalje druženje i posjetu Crnoj Gori!

:)

петак, 17. јун 2011.

Sjećanjem protiv kolektivne amnezije!



Prije par godina, tačnije 2007-e, Internacionalna liga humanista je besramno dodijelila priznanje za očuvanje mira i dobrih odnosa nikom drugom nego, g. Milu Đukanoviću i g. Svetozaru Maroviću.

Naš oštri protest protiv zatiranja sjećanja tada je ostao usamljen čin u cjelokupnoj javnosti!

Danas se ista stvar ponavlja sa trećim reprezentom minulih godina užasa.

Evropski pokret za pomirenje i regionalno partnerstvo dodjeljuje ORDEN pod istim imenom g. predśedniku Države, Filipu Vujanovići.

Mi Liberali, a posebito Mladi Liberali nećemo dozvoliti da cijela Crna Gora ćuti na taj krajnje nepristojan čin.
To radimo upravo ovđe i ovim protestom!

Ukoliko jedan narod sistematski zaboravlja svoju proslost, otvara veliku mogućnost da se ona ponovi u najgorem obliku i ostavlja mogućnost ljudima koju su i dalje na vlasti da peru i prepravljaju svoje prljave biografije iz tih godina, zaboravljajući da smo mi Liberali NEPOTKUPLJIVI SVJEDOCI svih minulih godina!

Stoga pozivamo ovaj Pokret da povuče odluku o dodjeli ordena g. Vujanoviću a građane da ne zaboravljaju i da imaju hrabrosti da podrže naše riječi.

Istina jeste nas cilj i naše sredstvo!

Istinom rusimo njihov neslobodni sistem u temelju!


Liberalna Omladina CG

уторак, 24. мај 2011.

Svijetla obraza u nove majske zore!


Crnogorsko društvo, u svojoj petogodisnjoj samovolji, nije doživjelo suštinske pomake na bolje!

Građanski i državni duh su na vrlo niskom nivou, za što mi krivca vidimo u vladajućim strukturama.

Mi kao slobodna i demokratska država, za kakvu su se liberali zalagali i zalažu se, moramo imati takvu građansku svijest đe će nemoralno biti pronevjeriti, krasti, profitirati na tuđoj muci, a ne recimo, prosetati slobodno ulicom, đe će nemoralno i za osudu biti to što momci i đevojke sa diplomama nemaju posao a njihovo znanje se tretira kao ulaznica za najjeftiniji cirkus, a ne kada oni izađu da traže svoja prava!

Hoćemo državu đe neće biti kiča i jeftine demagogije.

Kako to utiče na građan a najbolje se viđelo 21. maja u Bijelom Polju, đe je bio razvijen samo jedan barjak „VAZDA LIBERAL“, uz Crnogorski!

Pred sami prijem u Liberalnu Internacionalu, prestižnu organizaciju svih liberalnih stranaka, mi pred građanima osjećamo veći stepen odgovornosti.
Tim prije što potonje ankete pokazuju porast podrške LPCG, odnosno 2,5%, dok su zadivljujuće informacije da bi svaki 3 glasač vladajuće partije, u rezervnom slučaju glasao Liberale!


Ta odgovornost diktirana povjerenjem građana obavezuje nas da javno pozovemo vlasti, da se okanu upisivanja u svoje programe I kongrese paragrafe o jačanju nacionalnog identiteta, tako što će podijeliti nekolike zastave I puštiti Himnu, ljubav i lojalnost nije u rukama nego u srcima i na nekim srusenim preprekama u glavama!

Gospodo, mi mladi shvatamo, Crna Gora mora svima biti majka!
Crna Gora mora imati povjerenje svih njenih građana, Crna Gora to neće postići niakko drukčije nego jačanjem standarda, postivanjem prava svih, boljom edukaciom mladih I svih ljudi, pospješivanjem putovanja I svih međunacionalnih aktivnosti, afirmisanjem sporta među mladima I pokretanjem na tržištu Crnogorskog proizvoda I radne snage, iz Šavnika, Plava, Danilovgrada, do Ulcinja I H. Novoga….

Vakat je da zastave stavimo na jarbole, da naši orlovi konačno slete na vrhove Crnogorskih planina, kako reče g. Miko Živković, I da gordo posmatraju I generacijama svjedoče kako je ovo bolja država, ljepsa država, srećnija država, I kako ovo postaje nasa JAVA koju smo sanjali davne 1990e sa svim generacijam prije nas ….

Tek tada, na trgu ćemo viđeti mladost, pjesmu, I poštovanje svojeg rođenog doma!


Sa nama Liberalima, vi to možete, mi zajedno, to MOŽEMO!

петак, 20. мај 2011.

5 godina nezavisnosti!

Pet je godina za nama od istorijskog 21. maja 2006. godine.

Svi znamo centralnu i ključnu ulogu Liberala, a posebno mladih, u toj cijeloj borbi i procesu!

Da li smo nakon 5 godina zadovoljni, mi Liberali i mi mladi?! Da li je ovo ona Crna Gora o kojoj smo sanjali!?

To pitanje ostavljamo na savjest i pamet Vama, a sigurni smo da će te znati odgovor i nadamo se, kao i vazda, da će te imati snage i hrabrosti da ZAJEDNO radimo na stvaranju takve CRNE GORE, one koju smo sanjali, koju želimo i koja će biti dobra koliko i najbolji ljudi u Njoj!

Crnogorci, vi ste vazda znali, umjeli i smjeli!

Neka nam živi zajednička Domovina Crna Gora, da VJEČNO živi u MIRU, SREĆI I SLOBODI!

ČESTITAMO 5 GODINA NEZAVISNOSTI SVIM GRAĐANIMA CRNE GORE!

E'viva!

среда, 27. април 2011.

Reći zlu u oči : "Ti si zlo!"

Liberalna omladina Crne Gore sa oduševljenjem pozdravlja peticiju RECOM-a.

Smatramo da je vrijeme i više nego sazrelo za rasvijetljavanje svih zločina u užasnom vremenu za nama na Balkanu i da svaka strana i pojedinci treba da odgovaraju i da budu procesuirani čime bi se konačno zatvorilo jedno mračno poglavlje Balkanske prošlosti.

Mišljenja smo da će to raščišćavanje značajno doprijeniti da se takvi užasi više nikada ne ponove i da konačno stasa generacija koja neće pamtiti strahote rata i bratskih suludih sukoba.

To je svakako dobar put ka onome za što se mi godinama zalažemo, ka LUSTRACIJI vršioca aktuelne vlasti!

Pozivamo stoga sve organizacje u Crnoj Gori, sve partije, NVO, vjerske institucije, svakog građanina/ku i Liberala/ku, da se priključe ovom projektu nebili i mi, kao svojevremeno Francuzi i Njemci ili Finci i Šveđani,
sve stavili na sto, riješili i krenuli konačno u bolju budućnost
rasterećeni i posvećeni životno bitnim stvarima, socijalnom statusu, školstvu, sportomu i izgrađivanju cjelokupnog sistema vrijednosti!



http://support.zarekom.org/intro.php - ovđe možete potpisati peticiju! :)


Liberalna Omladina CG - A.B.

петак, 22. април 2011.

Dan planete Zemlje u prvoj ekoloskoj drzavi.


Vjerovatno mnogi od vas ne znaju da je danas dan planete Zemlje. Ništa čudno s obzirom da mediji i državni organi u prvoj ekološkoj državi na svijetu o tome skoro i da ne vode računa, ili je to neđe sporedna vijest i aktivnost.

Mi Liberali smo u svoj izvornom Programu djeovanja propisali borbu za ekolosku državu Crnu Goru, jer mi smo je htjeli nezavisnu, i zelenu i mirišljavu od poljskog cvijeća i lipe ...

A znamo na što danas liče plaže, nas što liči Ada Ulcinjska pa do nakraj Boke sve.
Viđelismo za vrijeme zadnjih poplava u Zetu koliko je smeća isplivalo, što će reć, da je zvanična politika prema ekologiji i prirodi sablonska, guranje pod tepih.

Mi mladi Liberali nećemo da dozvolimo i ne želimo da živimo u državi iz koje će turisti za uspomenu nositi plastične kese sa grana i slike sa Tare na kojima će se viđeti leševi životinja i kese otpada po obalama.

Crna Gora je morska pjena, cvijet lipe, Crna Gora snježni vrh Lovćena i zeleni pašnjak Durmitora i ogledalo Crnog i Skadarskog jezera!

Barem ovaj dan budimo dostojni građani i zamislimo se:"Pa čovječe, šta ja ovo ostavljam đeci svoje đece, da se kupaju u kesama mjesto plavog Jadrana?!"

Ako neće Vlada, sve je u nama i vama građani!

Tako malo pažnje treba, a svi se jednom vraćamo Prirodi!

Liberalna Omladina

четвртак, 7. април 2011.

Slobodan pojedinac i popis.

Potonja izjava Beogradskog Patrijarha o Crnoj Gori i Crnogorcima, uz sve ostale koje ovih dana možemo čuti od raznih vjerskih lidera u državi i regionu, po mišljenju nas Liberala, je za promptnu i snažnu osudu, u najmanju ruku!

Sramne su izjave crkvenih velikodostojnika, od Nikodima do Irineja, o nepostojanju Crnogorske nacije i Države i predstavljaju direktno miješanje u unustrašnju politiku Crne Gore i samo skreće društvenu pažnju sa bitnih tema kao što su cijena hljeba i struje ili zakon o radu o kome smo ranije pisali.

Pored sramnih izjava tu su i javni pozivi i agitovanja na koja niko ne djeluje.

Poruka Patrijarha Irineja građanima Crne Gore da se kako da se izjasne, zatim poruka muftije Zukorlića i reisa Cerića sa istom namjenom idt., su za nas Liberale ljudsko poniženje i poniženje za tako uvažene zajednice koje predstvljaju ti ljudi!

Osnov svakoga društva i onoga u što mi vjerujemo jeste slobodan pojedinac, dićićemo glas protiv svega sto narušava taj kocept!

Narod u Crnoj Gori je svoj na svome, i mi imamo glave, stoga, pozivamo Beograd, Sarajevo i ostale vjersko-politične subjekte da svoju retoriku zadrže za sebe i da shvate da je ovo država odvojena od vjerskih zajednica i da je popis statističko a ne politicko pitanje,
i da konačno prime k znanju- Crna Gora je SUVERENA država!

Budimo mladi slobodni i srećni ljudi, bez balkanizma koji nam se nameće! :)


Liberalna Omladina CG