понедељак, 19. септембар 2011.

Predśedniku države Crne Gore Filipu Vujanoviću!


Poštovani predśedniče,
obraćamo Vam se ovim riječima jer smo "obavezani" Vašom trenutnom funkciom.

A sada ovđe sa kratkom porukom obraća Vam se omladina Crne Gore, obraćaju vam se momci i đevojke cijele Crne Gore i kažemo:

"Ko god da ste Vi, nećemo niti možemo dozvoliti da tako zborite i sramotite funkciju predśednika naše države i svih njenih građanja!"

"Ko god da ste Vi, nećemo dozvoliti da tako zborite i sramotite našu Himnu, pjesmu i stihove uz koje ste našim očevima lomili uzdignuta dva prsta dok smo ovu zemlju gradili kao neko bolje i srećnije mjesto!"

Ostavite se više ovog zamlaćivanja naroda i činite nešto konkretno za mlade!

Srdačno,

Mladi Liberali-ke!

петак, 16. септембар 2011.

Fridrih Nauman

Danas je predsjednik Liberalne partije Crne Gore Andrija Popović sa saradnicima primio Dr. Kristijana Tila, šefa Fondacije Fridrich Nauman za Zapadni Balkan i Dušana Dinića, regionalnog kordinatora.

Fondacija Fridrich Nauman je politička fondacija koja prati transformaciju društva u pravcu demokratije, uspostavaljanja pravne države i tržišne privrede i poseban akcenat stavlja na podršku liberalnim snagama. Instrumenti rada Fondacije Fridrich Nauman su organizacija seminara, radionica i konferencija, uz podršku pojedinačnih publikacija i istraživačkih projekata.

Predsjednik Liberalne partije Crne Gore je upoznao goste sa aktuelnom situacijom u kojoj se nalaze crnogorski liberali poslije gubitka parlamentarnog statusa 2009 godine i ciljem da se isti na narednim izborima povrati. Dr. Tilo je obećao logističku pomoć Liberalnoj Partiji naročito početkom naredne godine kada bi se u Crnoj Gori održala velika regionalna konferencija liberala koja bi označila početak kampanje crnogorskih liberala za naredne parlamentarne izbore.

четвртак, 4. август 2011.

Beogradski Univerzitet u službi politike!


Veliki broj studenata iz Crne Gore studije završava u Beogradu, kao jednom od boljih univerzitetskih centara regiona!

Kao takav, smatramo da isti ima odgovornost više prema studentima i društvu u cjelini.

Međutim, potonje informacije o stanju na Univerzitetu su u najmanju ruku, začuđujuće, a za nas liberale, posebito mlade, predstavljaju jedan besramni antizakonski i antimoralni čin!

Citiramo potvrdu jednog studenta za medije – "Ako crnogorski državljanin prilikom upisa na državni univerzitet potpiše iskaz da je pripadnik srpske nacionalne manjine u Crnoj Gori, tretira se jednako kao student iz Srbije"

U suprotnom, taj momak ili đevojka, samo zbog svog drukčijeg osjećanja, bit će žestoko diskriminisani i prinuđeni plaćati duplo skuplje studije, ispite, smjestaj itd. Iako imaju isti pravni status!
Isto tako ne shvatamo zbog čega bi poreski obaveznici Srbije bili primorani da na ovaj način finansiraju strane državljane koji samo trenutno borave u toj zemlji!?

Ovaj čin predstavlja par exelans primjer kršenja ljudskih prava i sloboda, Ustava Srbije, deklaracije UN o pravima na obrazovanje i opštim ljudskim pravima, Evropski zakon o obrazovanju i svaki moralni kodeks slobodnog pojedinca!
Svako ima jednako pravo na obrazovanje, i svako, pod istim uslovima, mora imati jednaku startnu poziciju, bez obzira na ikakve osobenosti, posebito ako postoje apsolutno iste zakonske predispozicie (državljani CG).

Stoga, pozivamo Vladu CG da reaguje, Beogradski Univerzitet da prekine brukati svoje ime i sačuva ugled koji ima, a naše studente/kinje da ne podlegnu strašnoj zlopotrebi njihovog obrazovanja u dnevno-političe svrhe i podjele!

Liberalna Omladina CG

среда, 6. јул 2011.

Ljetnja škola mladih Liberala – Zlatibor


Od 2. do 4. jula na Zlatiboru u Srbiji održana je regionalna ljetnja škola mladih liberala!

Mladi liberali iz Hrvatske (HSLS) i Istre (IDS), Bosne i Hercegovine (NS), Crne Gore (LPCG) i Srbije (LDP), imali su priliku da interaktivno uče o osnovnim postulatima liberalizma kao političkog pravca, liberalnoj ekonomiji i tržištu, liberalno-demokratskim sistemima i o mogućnostima i izazovima liberalizma u svojim državama!

Liberalnu Omladinu CG predstavljao je Ammar Borančić.

Organizatori i predavači na seminaru bili su predstavnici fondacije “Friedrich Naumann” sa kojom ostvarujemo dugogodišnju saradnju i libertarijanski klub “LIBEK”.

Nadamo se kontinuiranoj saradnji sa svim organizacijama i partijama liberalne provinijencije i daljem usavrsavanju ovih mladih ljudi!

Pozivamo sve učesnike, naše kolege i drugare, na dalje druženje i posjetu Crnoj Gori!

:)

петак, 17. јун 2011.

Sjećanjem protiv kolektivne amnezije!



Prije par godina, tačnije 2007-e, Internacionalna liga humanista je besramno dodijelila priznanje za očuvanje mira i dobrih odnosa nikom drugom nego, g. Milu Đukanoviću i g. Svetozaru Maroviću.

Naš oštri protest protiv zatiranja sjećanja tada je ostao usamljen čin u cjelokupnoj javnosti!

Danas se ista stvar ponavlja sa trećim reprezentom minulih godina užasa.

Evropski pokret za pomirenje i regionalno partnerstvo dodjeljuje ORDEN pod istim imenom g. predśedniku Države, Filipu Vujanovići.

Mi Liberali, a posebito Mladi Liberali nećemo dozvoliti da cijela Crna Gora ćuti na taj krajnje nepristojan čin.
To radimo upravo ovđe i ovim protestom!

Ukoliko jedan narod sistematski zaboravlja svoju proslost, otvara veliku mogućnost da se ona ponovi u najgorem obliku i ostavlja mogućnost ljudima koju su i dalje na vlasti da peru i prepravljaju svoje prljave biografije iz tih godina, zaboravljajući da smo mi Liberali NEPOTKUPLJIVI SVJEDOCI svih minulih godina!

Stoga pozivamo ovaj Pokret da povuče odluku o dodjeli ordena g. Vujanoviću a građane da ne zaboravljaju i da imaju hrabrosti da podrže naše riječi.

Istina jeste nas cilj i naše sredstvo!

Istinom rusimo njihov neslobodni sistem u temelju!


Liberalna Omladina CG

уторак, 24. мај 2011.

Svijetla obraza u nove majske zore!


Crnogorsko društvo, u svojoj petogodisnjoj samovolji, nije doživjelo suštinske pomake na bolje!

Građanski i državni duh su na vrlo niskom nivou, za što mi krivca vidimo u vladajućim strukturama.

Mi kao slobodna i demokratska država, za kakvu su se liberali zalagali i zalažu se, moramo imati takvu građansku svijest đe će nemoralno biti pronevjeriti, krasti, profitirati na tuđoj muci, a ne recimo, prosetati slobodno ulicom, đe će nemoralno i za osudu biti to što momci i đevojke sa diplomama nemaju posao a njihovo znanje se tretira kao ulaznica za najjeftiniji cirkus, a ne kada oni izađu da traže svoja prava!

Hoćemo državu đe neće biti kiča i jeftine demagogije.

Kako to utiče na građan a najbolje se viđelo 21. maja u Bijelom Polju, đe je bio razvijen samo jedan barjak „VAZDA LIBERAL“, uz Crnogorski!

Pred sami prijem u Liberalnu Internacionalu, prestižnu organizaciju svih liberalnih stranaka, mi pred građanima osjećamo veći stepen odgovornosti.
Tim prije što potonje ankete pokazuju porast podrške LPCG, odnosno 2,5%, dok su zadivljujuće informacije da bi svaki 3 glasač vladajuće partije, u rezervnom slučaju glasao Liberale!


Ta odgovornost diktirana povjerenjem građana obavezuje nas da javno pozovemo vlasti, da se okanu upisivanja u svoje programe I kongrese paragrafe o jačanju nacionalnog identiteta, tako što će podijeliti nekolike zastave I puštiti Himnu, ljubav i lojalnost nije u rukama nego u srcima i na nekim srusenim preprekama u glavama!

Gospodo, mi mladi shvatamo, Crna Gora mora svima biti majka!
Crna Gora mora imati povjerenje svih njenih građana, Crna Gora to neće postići niakko drukčije nego jačanjem standarda, postivanjem prava svih, boljom edukaciom mladih I svih ljudi, pospješivanjem putovanja I svih međunacionalnih aktivnosti, afirmisanjem sporta među mladima I pokretanjem na tržištu Crnogorskog proizvoda I radne snage, iz Šavnika, Plava, Danilovgrada, do Ulcinja I H. Novoga….

Vakat je da zastave stavimo na jarbole, da naši orlovi konačno slete na vrhove Crnogorskih planina, kako reče g. Miko Živković, I da gordo posmatraju I generacijama svjedoče kako je ovo bolja država, ljepsa država, srećnija država, I kako ovo postaje nasa JAVA koju smo sanjali davne 1990e sa svim generacijam prije nas ….

Tek tada, na trgu ćemo viđeti mladost, pjesmu, I poštovanje svojeg rođenog doma!


Sa nama Liberalima, vi to možete, mi zajedno, to MOŽEMO!

петак, 20. мај 2011.

5 godina nezavisnosti!

Pet je godina za nama od istorijskog 21. maja 2006. godine.

Svi znamo centralnu i ključnu ulogu Liberala, a posebno mladih, u toj cijeloj borbi i procesu!

Da li smo nakon 5 godina zadovoljni, mi Liberali i mi mladi?! Da li je ovo ona Crna Gora o kojoj smo sanjali!?

To pitanje ostavljamo na savjest i pamet Vama, a sigurni smo da će te znati odgovor i nadamo se, kao i vazda, da će te imati snage i hrabrosti da ZAJEDNO radimo na stvaranju takve CRNE GORE, one koju smo sanjali, koju želimo i koja će biti dobra koliko i najbolji ljudi u Njoj!

Crnogorci, vi ste vazda znali, umjeli i smjeli!

Neka nam živi zajednička Domovina Crna Gora, da VJEČNO živi u MIRU, SREĆI I SLOBODI!

ČESTITAMO 5 GODINA NEZAVISNOSTI SVIM GRAĐANIMA CRNE GORE!

E'viva!