петак, 22. март 2013.

Humanitarna akcija mladih liberala u Podgorici

Liberalna omladina Crne Gore donirala je, danas u Podgorici, pakete pomoći socijalno ugroženoj porodici.
Kao dio humanitarnih akcija koje će sprovoditi ua narednom periodu, mladi liberali porodici Bešlić uručili su garderobu i ostale životne potrepštine kao i igračke za đecu koja žive u toj familiji.
U istoj akciji, mladi liberali donirali su ovoj porodici i prikupljena novčana sredstva koja će ovoj ugroženoj porodici značiti normalizaciju životnih prilika u narednom periodu.
Mladi liberali još jednom su pokazali zainteresovanost i želju da doprinesu u rješavanju problema sve većeg siromaštva u državi i zbrinjavanja ugroženih porodica.

понедељак, 11. март 2013.

Za Evropski Novi Zeland!


Kad sam se prije nekoliko godina kao student vraćao dnevnim vozom iz Beograda, sjedio sam u kupeu sa jednim starijim čovjekom. I kako to već obično biva, da bi se prekratilo dugo putovanje do Crne Gore, započeli smo razgovor. Taj čovjek mi je rekao da je oplovio svijet, da je bio kapetan, a ja sam mu rekao da sam student geologije. Pričao mi je svoje doživljaje, pričao mi je o dalekim zemljama, o okeanima, o svijetu, i na moje radoznalo pitanje koja je to strana zemlja na njega ostavila najjači utisak, odgovorio mi je – Novi Zeland.
„Novi Zeland? Zašto Novi Zeland?“, morah upitati nakon što dobih sasvim neočekivan odgovor.
„Zato što me je po geomorfologiji i po prirodnim ljepotama najviše podsjetio na Crnu Goru“, reče, i nastavi: „Ti si budući geolog, znaš šta je to geomorfologija.“
„Znam.“
Bio sam zatečen. Kako jedna tako daleka ostrvska zemlja „na kraju svijeta“ može nekome da liči na Crnu Goru? I zaista, čitajući i informišući se o Novom Zelandu, gledajući slike i razne emisije, sve više i više se oduševljavam tom zemljom i tražim sličnosti sa Crnom Gorom. A ima ih, nije da ih nema. A tamo gdje nema sličnosti, želio bih da ih bude.
Govorim o jednom uređenom sistemu, sistemu kakav Crna Gora nažalost nije. O jednoj dalekoj i geografski najizolovanijoj državi na svijetu, koja je ženama prva dala pravo glasa. Prva! Od svih država na svijetu! O državi koja, baš kao i Crna Gora, obiluje prirodnim ljepotama i zdravom prirodom. O zemlji karakteristične flore i faune, koju starosjedioci Maori nazivaju Aotearoa, ili u prevodu: „Zemlja dugog bijelog oblaka“, a koju čitav svijet nakon ekranizacije Tolkinove trilogije „Gospodar prstenova“ naziva i „Srednjom zemljom“, čudesnim izmišljenim svijetom. I to sve samo zato što je režiser Piter Džekson, inače rođeni Novozelanđanin, odlučio da iskoristi prirodne ljepote svoje zemlje za potrebe svojih filmova, i tvrdoglavo odlučio da sve filmove snima isključivo na Novom Zelandu. Upravo je prije nekoliko dana bila premijera prvog dijela njegovog novog filma „Hobit“, koji je urađen takođe po knjizi Džona Ronalda Rejela Tolkina. I svi željno iščekujemo da taj film stigne u crnogorske bioskope... ups, pardon, u crnogorski bioskop... onaj u onom tržnom centru u Podgorici, pošto ne znam koliko ih je, osim tog, „preteklo“ ili je još u „životu“ u Crnoj Gori.

U Nikšiću znam da nema nijedan. U stvari, ima jedan koji se ponaša ka’ spomenik i od kojeg se očekuje da vaskrsne, i jedna skoro otvorena improvizacija bioskopa u kojem će se „Hobit“ prikazivati taman onda kad i svi odbornici Demokratskog fronta u Nikšiću budu stojeći otpjevali sve četiri strofe državne himne. Bioskop Kino Kultura u Podgorici je sravnjen sa zemljom, baš kao i novozelandski grad Krajstčerč. Jedina je razlika što je Krajstčerč sravnio zemljotres, pa je tako taj grad ostao bez spomenika kulture i drugih istorijski važnih građevina, a Podgorica je ostala bez jednog od simbola grada, jer su na njega poslali bagere. Zemljotresi se ne mogu spriječiti, ali bageri mogu. Bageri su bili „elementarna nepogoda“ zbog koje je i Nikšić ostao bez zgrade pozorišta. Liberali su uvijek bili za to da se gradi i obnavlja, a ne da se ruši.
Ostaćemo dosljedni tome, i borićemo se da sve što je srušeno i zapostavljeno bude obnovljeno. Prvo moramo da dovedemo Evropu i svijet kod nas, pa tek onda da zakoračimo u Evropsku Uniju...
Mi koji nemamo gdje ni film da odgledamo, a koji se prikazuje u cijelom svijetu, ukoliko ne svratimo u tržni centar što ga je napravio lik kojeg ovih dana u Srbiji pozivaju na informativne razgovore u policijsku stanicu. Nije Crna Gora tamo neka zabit u Africi, uz dužno poštovanje svih afričkih zabiti, već stara evropska država, koja je postojala prije nego što je civilizacija zakoračila na Novi Zeland. Ništa taj Novi Zeland nije generalno gledano puno bogatiji od Crne Gore po prirodnim resursima u odnosu na broj stanovnika. Ništa vala! Šta više, svojom izolovanošću je prilično hendikepiran što se tiče robne razmjene i trgovine sa drugim zemljama. Mi smo geografski u Evropi vazda bili! Mi smo bogata zemlja, samo to još uvijek nijesmo shvatili.
Zašto je onda Novi Zeland toliko ispred nas? Možda zato što ga zbog izlovanosti nijesu pokušavali osvojiti? Zato što nije bilo ratova u njegovom okruženju? Možda. Ali to nam nije opravdanje. Zašto na Novi Zeland, koji je toliko daleko od bilo koje druge zemlje dolazi više turista nego u Crnu Goru? Možda će tamo turisti vidjeti ljepše prirodne ljepote nego u Crnoj Gori? Neće, garantujem da neće. A skuplje će ih koštati samo avionska karta do Novog Zelanda, nego što bi ih koštao čitav boravak u Crnoj Gori, pod uslovom, naravno, da putuju iz Evrope, a ne iz Australije.

Pretražujući internet, naišao sam na blog jednog čovjeka sa naših prostora koji se doselio na Novi Zeland prije nekih 6-7 godina, i tada kupio polovan automobil za 800 novozelandskih dolara. Pošto mu je taj auto postao neisplativ za dalje popravke, prodao ga je kao otpad za 300 dolara. Nakon što je prijavio državi da je auto prodat otpadu, stiglo mu je iznenađenje. Država mu je poslala ček sa sumom, kojom mu je vratila novac za neiskorišćena 3 mjeseca registracije automobila! Molim? Uređenost ove države najbolje ilustruje ovaj primjer. Zar ne bi bilo divno da i kod nas to funkcioniše na sličan način?

Novi Zeland ima praktično poluamatersku ligu u fudbalu, a profesionalnih fudbalera manje nego što čovjek ima prstiju na rukama. A dva puta je bio učesnik svjetskog prvenstva u fudbalu. Posljednji put 2010-e godine, gdje nije poražen nijednom i gdje je u grupi završio ispred jedne Italije! Zar to makar malo ne podsjeća na nas? Na nas „male“ koji ostvarujemo vrhunske sportske rezultate i u fudbalu, i u košarci, i u vaterpolu, i u rukometu... Nijedan sportski i ekonomski cilj ne smijemo smatrati nedostižnim. Moramo da shvatimo kako mi to možemo.
Radom, trudom, vjerom i junačkim srcem možemo sve. Moramo biti jedinstveni, i zajedno se boriti da naša Crna Gora bude sve bolja, i jača u svakom smislu. Ako dozvolimo da nam makar i jedan grad, poput Nikšića, vode ljudi koji bi lakše oformili cirkus nego vlast, onda nam je dobro i ovo đe smo. Možda će zvučati smiješno, ali smatram kako je moguće da Crna Gora dostigne Novi Zeland za vrlo kratko vrijeme. U svakom smislu, sem po broju ovaca, pošto ih na Novom Zelandu ima i previše.


piše: Luka Vučinić, predsjednik mladih liberala Nikšića

субота, 1. децембар 2012.

1. decembar


Danas se u svijetu obilježava međunarodni dan borbe protiv SIDA-e i HIV-a.

Razmatrajući i na kraju zaključujući da je stanje u crnogorskom društvu vrlo loše kad je u pitanju ova problematika u svim segmentima, ukratko ga predstavljamo:

Needukovanost mladih o polnim bolestima i kontraceptivnim sredstvima,
neuređen sistem koji bi pratio uživaoce opojnih droga koje se unose špricem,
i ono najvažnije,
užasna diskriminacija i stigmatizacija kako onih koji su već zaraženi ovim virusom, tako i onih koji spadaju u rizične grupe, što u mnogome otežava prevenciju!

Ovđe konkretno mislimo na pasivan odnos države prema narkomanima i prema homoseksualnoj populaciji, đe se ništa ne radi, ili se radi sa vrlo malo kapaciteta na tome da se građani edukuju i prihvate te društvene grupe bez predrasuda, što bi značajno doprinijelo rješavanju problema polnih bolesti, a onima koji su zaraženi omogućilo mnogo lakši život!

Uz to, mi mladi liberali-ke, smatramo da su značajan problem, kada govorimo o AIDS-u, takođe i osobe koje pružaju seksualne usluge za određenu nadokandu.

Zbog toga, koristimo ovu priliku da pozovemo buducu Vladu i sve politicke subjekte da razmotre situaciju u kojoj bi konačno riješenje bilo legalizacija prostitucije, što bi značajno doprinijelo kako rješavanju problema polnih bolesti, tako i smanjenju slučajeva nasilja, silovanja, trgovine ljudima, ublažavanju problema narkomanije i tome slično, a država bi ubirala značajne prihode!

Mi liberali svakako ćemo se zalagati za takvo zakonsko riješenje u Skupštini Crne Gore kao i u Vladi Crne Gore.

Nadamo se da će barem na ovaj dan nadležni i svi oni koji se bave ovim problemom animirati i upoznati šire društvene mase sa navedenom problematikom i iskoristiti priliku da edukuju mlade i omoguće pristup kontraceptivnim sredstvima!

Mi mladi liberali-ke, raspoložni smo za svaku vrstu savjeta i pomoći, možete nam se obratiti na kontakt broj naveden na ovoj web prezentaciji.

уторак, 9. октобар 2012.

Promocija u Bijelom Polju



U Bijelom Polju 7.10. 2012., povodom Centralne promocije Koalicije Evropska Crna Gora, upriličena je velika proslava i žurka za mlade na gradskom trgu.
Jedan od organizatora žurke jeste i Liberalna omladina Crne Gore.
Uz svoje koalicione partnere, liberali su na svojim pultovima dijelili svoj promotivni materijal, organizovali muzićki hepening uz performans mladih liberala Bijelog Polja kao domaćina.
U organizaciji i sprovođenju aktivnosti učestvovali su i mladi Liberalne partije iz Bara donoseci pozitivnu i novu energiju najsunčanijeg grada sirokih bulevara, prelijepog mora i svete Rumije.
Za sve prisutne upriličen je i promotivni koktel uz muziku koju je su obezbijedili organizatori.

Liberalnu omladinu je u kancelarijama liberala Bijelog Polja pozdravio i predśednik LPCG Andrija Popović kao i savjetnik predśednika Dragan Purko Ivančević.
Nakon završene promotivne žurke, mladi liberali su se sa svojim transparentima uputili ka sportskoj dvorani đe su pozdravili govornike Koalicije Evropska Crna Gora.



PRIDRUŽITE NAM SE!
ZAJEDNO NAS JE VIŠE!

среда, 3. октобар 2012.

Akcija Mladih liberala i Savjeta mladih DPS-a u Baru

Savjet mladih DPS-a Bar i Mladi liberali Bara obilježili su Prvi oktobar, Međunarodni dan starijih osoba.

Akcija_SMDPSBar_i_Mladih_liberala_Medjunarodni_dan_starih_03Mladi liberali i Savjet mladih DPS Bar donirali su dijeteske suplemente Caritasu u Baru  koji su namjenjeni za korisnike Caritasa – osobe starije dobi. To je bio jedan mali znak pažnje od podmlatka DPS-a i Liberalne partije, osobama starije dobe za „njihov dan“.

U popodnevnim časovima Savjet mladih DPS-a Bar i Mladi liberali Bara su u vremenskom intervalu od 16h do 20h na gradskom trgu vršili kontrolu šećera u krvi i visinu krvog pritiska kako osobama starije dobi, tako i ostalim zainteresovanim sugrađanima. Mjerenje nivoa šećera u krvi i visinu krvnog pritiska vršili su mladi članovi - studenti završne godine Medicinskog fakulteta u Podgorici.

Akcijama su rukovodili Milica Nikolić, kandidatkinja za poslanicu na izbornoj listi Koalicija Evropska Crna Gora Milo Đukanović, Željka Rogač članica Akcija_SMDPSBar_i_Mladih_liberala_Medjunarodni_dan_starih_01Izvršnog odbora Savjeta mladih DPS Bar i Ammar Boraničić predsjednik Mladih liberala Bar.

Ovim aktivnostima koje su održane na današnji dan u cilju obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba, htjeli smo da pokažemo koliko je malo potrebno da nečiji dan učinite posebnim. Mladi ne trebaju da brinu samo o sferama života koje su bitne samo za mlađu populaciju. Imajući u vidu to da su mladi puni  energije i snage i još kada se na to dodaju dobra volja, stručnost, obrazovanje i humanost to su mladi koji su ponos jedne države. A naš cilj je bio da skromnim doniranjem i brigom o zdravlju –prevencijom starijih osoba ukažemo na to da su starije osobe takođe bitna karika našeg društva i da je sada vrijeme da mi mladi brinemo o njima , kao što su oni o nama kada smo bili mali, rekla je Milica Nikolić kandidatkinja za poslanicu.
      Akcija_SMDPSBar_i_Mladih_liberala_Medjunarodni_dan_starih_06

понедељак, 16. јул 2012.

Regionalna ljetnja škola mladih liberala 2012

Regionalna škola mladih liberala ove godine od 11. do 15 jula održana je u Kladovu u Srbiji pod pokroviteljstvom njemačke fondacije za slobodu – Fridrih Nauman.
Ljetnja škola liberalizma na jednom mjestu objedinila je mišljenja o aktuelnim temama i probleme liberalnih stranaka i liberalnih politika cijelog regiona, dajući poseban doprinos segmentiranoj ali i zajedničkoj borbi svih nas liberala za zajedničke, univerzalne, principe u matičnim državama.
Iskustvo i znanje stečeno na predavanjima i razmjeni iskustava sa kolegama iz zemalja regiona, mladi liberali Crne Gore prenijet će svojim kolegama liberalima u Crnoj Gori a u cilju uspješne i interaktivne kampanje u susret nastupajućim izborima.
Ljetnjoj školi mladih liberala 2012 prisustvovali su predstavnici sljedećih partija:
LDP (Srbija), HNS (Hrvatska), HSLS (Hrvatska), IDS (Hrvatska), Naša stranka (BiH), LDS (BiH) kao i Liberalna Partija Crne Gore- LPCG, ispredčijeg je podmlatka na ovoj ljetnjoj školi prisustvovao Ammar Borančić.




понедељак, 25. јун 2012.

Bolja budućnost za mlade u Baru!

Liberalna Partija i mladi liberali će se zalagati da se u najskorije vrijeme u Baru, otvori Info room pri Kancelarije za mlade. Otvaranjem ovog jedinstvenog prostora u gradu trebalo bi da utiče na poboljšanje kvaliteta života mladih ljudi.
U okviru info rooma bila bi pokrenuta četiri najvažnija servisa : pružanje informacija, edukativni programi, besplatna upotreba telefona, računara, wireless interneta (koji mora pokriti područije cijelog grada) i samog prostora, kao i besplatna pravna pomoć.
Značaj Info room–a jeste u programima i mladim ljudima koji bi ovde provodili svoje vrijeme na jedan kvalitetan način, ali prije svega mladim baranima/ka bi se se vratio osjećaj da su dobili prostor koji pripada njima.
Veoma bi značajno bilo da ove godine lokalna samouprava u Baru pokrene program koji se tiče mobilnosti mladih i mi uliberali u lokalnom parlamentu predložićemo se da prilikom donošenja budžeta za sledeću godinu se unese stavka da mladi Bara, koji zaista nisu putovali ranije iz zemlje dobiju od opštine, inter rail karte koje važe 15 dana u svim zemljama Evropske unije i na taj način, i oni koji nemaju mogućnosti, dobiju šansu da upoznaju sa životom njihovih vršnjaka iz EU.
Takođe, tokom ljeta treba se realizovati veliki broj raznih programa za one koji ostaju u gradu koji će imati i svoj edukativni i zabavni karakter. Sve ovo gore navedeno treba na jedan na jedan novi i fleksibilan način da otvori prostor za komunikaciju mladih i lokalne uprave koji do sada nije postojao.
Mi u Liberalnoj Partiji mislimo da je ovo pravi način da prestanemo da tretiramo mlade kao socijalnu kategoriju i da im pomažemo kroz saniranje nedostataka već da pokušamo da mlade uključimo u sve društvene procese i da im pružimo osnovni vid obuke i edukacije kako bi u ovim teškim vremenima što spremnije išli kroz život. Mislimo da kroz rad Kancelarije za mlade i ovaj Info room treba da im se omogući pogled u neku bolju budućnost nego što im to danas možda izgleda. Isto tako mladi liberali i barski odbor LPCG zalagat će se da se u Baru izgrade biciklističke staze na putu ka Sutomoru kojima će mladi ljudi moći na bezbijedan i lak način preći taj dio puta i usavršavati svoje sportske mogućnosti uživajući u ljepoti tih predjela.
Naša želja jeste i da se otpočne izgradnja zatvorenog bazena u Baru koji će konačno omugućiti da jedini primorski grad bez bazena može pružiti mladim plivačima i vaterpolitima šanse za usavršavanje i afirmaciju našeg grada, jer mi zaista imamo potencijala.

 OO Mladih LPCG Bar