понедељак, 20. фебруар 2012.

Slobodno društvo i pojedinac. (Kolumna ND "Vijesti")

Reakcija povodom teksta "O legalizaciji prostitucije", autorke Ljupke Kovacevic, Vijesti, 18. 02. 2013.

Osnovno nacelo liberalizma i demokratije jeste slobodan pojedinac u slobodnom društvu. To su nacela na kojima se temelji i Univerzalna deklaracija UN o ljudskim pravima i Evropska konvencija o ljudskim pravima kao i Ustav države Crne Gore i nacela na kojima je izgraðen modemi svijet, a to je i put kojim ide i Crna Gora. Taj put su u mnogome trasirali liberali. Liberali na cijoj zastavi je sijalo 12 evropskih zvjezdica od kojih je jedna bila Crna Gora i koji su docekali da svoju domovinu vide slobodnu i imaju mogucnost da kreiraju njen buduci državni i društveni put i razvitak.
Javnost je vjerovatno upoznata da je u tom cilju LPCG iznijela prijedlog o dekriminalizaciji "lakih" droga i legalizaciji prostitucije. Ne kao bilo cije prijedloge, vec kao originalno svoje, na koje se obavezala dogovorom sa evropskim liberalima i predizbornim obecanjima svojim biracima. O prijedlogu dekriminalizacije lakih droga ovih dana culi smo dosta toga, stoga cu se osvrnuti na legalizaciju prostitucije. Prostituciju kao pojavu ljudski rod poznaje od najstarijih vremena. U raznim društvenim ureðenjima kroz istoriju prostitucija je bila prihvacena ili je odbacivana. No novo vrijeme donijelo je i nova shvatanja pa se sve više država založilo ka rješavanju tog pitanja i iznašli kao najbolji izbor legalizaciju prostitucije. Složili smo se da je prostitucija uvijek bila prisutna u svakom društvu i da nema nacina da se potpuno iskorijeni, pa u tom slucaju problem ne treba ingorisati kao tabu, vec ga demistifikovati i na najkvalitetniji nacin ublažiti njegove posljedice.
Na taj nacin dolazimo do cinjenica da se prostitucija u Crnoj Gori odvija aktivno na više tajnih lokacija, da akteri prostitucije vrlo lako mogu biti i akteri trgovine ljudima i ostalih kriminogenih aktivnosti, da su osobe koje pružaju seksualne usluge potpuno nezašticene i izložene teroru i agresivnom ponašanju klijenata, seksualne radnice cesto silovane i pretucene i nemaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, pristup servisima prevencije seksualno prenosivih infekcija su im
ograniceni (te    usluge pružaju samo nevladine organizacije), kao i da prostitucija koja nije pod kontrolom države donosi velike prihode osobama iz kriminalnog miljea.
Stavljanjem prostitucije pod kontrolu institucija države, kriminalne radnje koje u ovom trenutku prate tu djelatnost ce biti svedene na minimum, država ce ubirati prihode, dok ce seksualne radnice/i biti zašticene/i, a država ce imati potpunu kontrolu koju sada nema.
Pored odista znacajnog finansijskog aspekta, veoma važno pitanje koje bi, takoðe, bilo riješeno legalizacijom prostitucije jesu zdravstveno i penzijsko osiguranje osoba koje pružaju seksualne usluge. Sa jedne strane, osobe koje se bave seksualnim radom imale bi pristup zdravstvenim i preventivnim servisima kao i penzijsko osiguranje koje bi placale po osnovu djelatnosti kojom se bave, dok bi država ubirala sredstva i putem poreza (20%) na prihode od prostitucije.
Osobe koje pružaju seksualne usluge bi po zakonu bile obavezne i da obavljaju periodicne zdravstvene preglede, a od zdravstvenih ustanova dobij ali bi prezervative i ostala preventivna sredstva potrebna za bezbjedniji seks, kao i savjete u vezi sa smanjenjem rizika od seksualno prenosivih infekcija. Na taj nacin, bila bi ublažena i stavljena pod kontrolu pojava seksualno prenosivih infekcija onima koji pružaju i onima koji koriste seksualne usluge. Ovo bi rasteretilo i državni budžet jer je prevencija puno jeftinija od lijecenja.
Vjerujemo da bi legalizacijom prostitucije uspjeli regulisati više oblasti društvenog života, što opet utice pozitivno na društvo u cjelini i cini našu državu sigurnijim mjestom za život nas i naše ðece, a isto tako smo uvjereni da je svako drugo rješenje samo odbijanje sagledavanja stvarnost, stavljanje problema pod tepih i dugorocno štetno za napredak društva.
Liberali ce se zalagati za kreiranje radne grupe za izradu zakonskih rješenja koji ce tretirati ovu oblast, sacinjenu od strane predstavnika državnih institucija, nevladinih organizacija koje imaju aktivnu ulogu u radu sa seksualnim radnicama i radnicima i ekspertima prava koji se bave ovom problematikom kako bi se došlo do kvalitetnog i primjenjivog zakonskog rješenja.
Mi liberali nikada nijesmo bili neko ko je saginjao ili okretao glavu od problema, a pozivamo i ostale graðane i graðanke da pokušaju da shvate važnost ove problematike i da pomognu našu zajednicku, liberalnu i ljudsku, borbu da regulišemo sve sfere društvenog života na najefikasniji nacin, slijedeci primjere vodecih i najrazvijenih zemalja.

Sapienti sat (lat.Pametnome dosta).

Ammar BORANCIC,

Mladi Liberali Crne Gore, LPCG

петак, 30. децембар 2011.

Srećni nastupajući praznici!


Poštovani liberali i liberalke, prijatelji, sugrađani-ke,
želimo Vam srećnu i uspješnu nastupajuću 2012. godinu, sve najbolje na ličnom i poslovnom planu, nadajući se korektnoj saradnji i u narednom periodu!

Veliki pozdrav svima, neka ovo bude godina sveopšteg progresa!

Liberalna omladina CG

:)

петак, 18. новембар 2011.

Seminar u Zaječaru


Od 10.11. do 16.11. u Zaječaru je održan seminar "Get socialization" u organizaciji Savjeta Evrope i NVO "Libero" iz Srbije.

Šestodnevni seminar je održan u Zaječaru a učešće su uzeli predstavnici političkih stranaka i NVO-a iz regiona.

Pored Srbije, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Hrvatske, Slovenije, Bugarske i Makedonije učestvovali su i predstavnici iz Crne Gore, tačnije, Liberalne omladine Crne Gore.

Teme obrađivanje na seminaru ticale su se socijalizacije, socijalne inkluzije, manjinskih grupa i ljudi koji nijesu uključeni u društvene tokove niti imaju mogućnosti za to.
Učesnici su učili kako riještiti taj problem u mjestima odakle dolaze, đe će to i prezentovati u okviru radionica koje će mo organizovati i ovđe.

U okviru interkulturalne večeri prezentovali smo i svoju državu uz degustaciju našeg pića, hrane i muzike!

Upriličena je i posjeta gradonačelniku i lokalnoj upravi grada Zaječara i ostalim institucijama.
Gradonačelnik je obezbijedio i prostorije đe smo pratili utakmicu Crne Gore u baražu sa ostalim gostima sa Balkana, na čemu smo zahvalni.

Seminar je bio odlična prilika za nova prijteljstva, lijep provod i uspostavljane komunikacije među liberalima sa prostora Balkana.

Seminar se odvijao isključivo na engleskom jeziku.

U ime Crnogorskih mladih liberala seminaru su prisustvovali Ammar Borančić i Stefan Jovanović.


Liberalna omladina CG

субота, 5. новембар 2011.

Bajramska čestitka!

Povodom nastupajucih vjerskih praznika,

Liberalna omladina Crne Gore čestita Kurban Bajram svim sugrađanima i sugrađankama islamske vjeroispovjesti uz želju da i ove blagadane provedu u miru i sreći zajedno sa svojima najdražima i sa svim dobrim ljudima!


Liberalna Omladina CG

среда, 2. новембар 2011.

Odgovor na tekst Mladih DPS-a

Dragi gospodine Pavićeviću,

Ja ne znam da li se u sve „razumemo“, ali znam da je nas je baš to što ste se vi i vaše kolege u sve razumjeli i dovelo ovđe đe jesmo, na ivicu sloma državne ekonomije, državnog bića i društva u cjelini!

Vi, ili vase kolege iz jedne druge službe koju nazivaju još i tajnom, vjerovatno znate đe smo mi bili 21. Maja 2006-e.
Nego još nešto me kopka, vjerovatno znate svi dobro đe smo bili mi, i moj otac i đed i ja i sve moje kolege iz stranke i svi dobri ljudi u Crnoj Gori, đe smo mi bili 1991-e, pa đe smo bili 1993-e, pa ’96-e itd. Itd.
Znaju svi, pa i Vi, dobro đe smo bili, ali rekoh, kopka me nešto!

Đe ste Vi Pavićeviću i onaj koga branite bili tada, đe ste bili i koju ste „slobodu i nezavisnost“ ognjem i puškom branili?!

Bijaste li vi ono rekli – „Da živimo bolje“, bijaste li vi ono rekli „Crna Gora može bes masonske lože“, pokušavajući da diskreditujete nas Liberale.

No možda i griješim, jer vidimo da vi ustvari i živite bolje, da od ručnih satova onoga koga branite može da se hrani pola Crne Gore, da Crna Gora nažalost i zbilja može bez masonske lože, jer ste i to urnisali i obesmislili osnivanjem svojih paralelnih NVO-a, kao i sve u državi!

A đe ste to jurnuli, Pavićeviću za onim kojeg branite, pravo u Evropu I NATO, a đe su vam ovoga puta puške i prazne riječi da je sve to svjetska zavjera protiv srpskog naroda!?
Da će nas Evropska Unija izjesti … dok je na našem barjaku sijalo onih 12 zvjezdica slobode, na barjaku liberala!
Sve na stranu, ali je najtragičnije pamćenje Vaše generacije i Vas samog Pavićeviću!
Nijesam upoznat da je izvršena kolektivna lobotomija na nivou Crne Gore, pa se onda zaista pitam otkud Vama pravo da zborite da Vasa generacija prepoznaje 20-godišnje samoodržaoce kao “naše rosno cvijeće”!?
No, dobro ste i kazali, zna se više u ovoj zemlji šta se od koga može očekivati, tako da me ova Vaša reakcija, kao ni reakcija onoga kojeg branite, nimalo ne čudi!
A da čudo bude veće Vi velite da je ovo kampanja protiv vas, e kako nas nasmijaste!

Pavićeviću, kad Vi i onaj koga branite, shvatite da vam mi samo pokazujemo OGLEDALO, koje već 20 godina čvrsto držimo u rukama, pored crnogorskog i evropskog barjaka, pokušavali ste ga pendrecima izbiti, ali OGLEDALO STOJI!

Kada shvatite da je to ogledalo tu, i kada smognete snage i hrabrosti da se pogledate u njega ….

Onda će te se urušiti u svoje temelje, jer je slika užasna!

I provedriće više Gore Crne!!!

NEGO ŠTO!

Liberalna Omladina CG

уторак, 4. октобар 2011.

Zločin u Bukovici i sramne presude!

Juče, dana 3. oktobra, Crnogorsko pravosuđe oslobodilo je odgovornosti sva optužena lica za zločin u Bukovicu početkom 1990'ih.

Dakle, pravni sistem države Crne Gore šalje sljedeću poruku :"Istrijebite stanovništvo nekoga kraja koji vam nije simpatičan, pričekajte 20 godina, i to vam je to."

Tužna je i činjenica da su žrtve tog divljaštva upravo ti koji su došli iz izgnanstva na izbore, i ushiceno kliknuli "SIGURNO- za naše dželate!"

Dalje, optuženi su oslobođeni pod izgovorom da su samo izvršavali naređenja (?!).
Vodeći se tom logikom, da su kojim slučajem naše sudije sudile u Nirmbergu 1946., svi bi nacistički zločinci bili danas u spokojnim penzijama, jer su i oni sve radili po naređenju vrha!

Ajmo predpostaviti da je toliko bio disciplinovan državni sistem u tom vremenu i ajmo se voditi i tom logikom, onda su, naposljetku, pred zakonom i ljudima odgovorni oni koji su izdali naređenja, to kaže i Sud!

Pitanje je samo, zašto isti, opet sramno, ćuti, mjesto da pošalje optužnice na pravu adresu!?

Mislim da vi građani to znate!

Nadajući se da neće ostati na ovome, iskreno se sramimo pred našim komšijama, kolegama i prijateljima Muslimanima zbog ovakvog odnosa države za koju smo se svih ovih godina zajedno borili!

Liberalna Omladina CG

понедељак, 19. септембар 2011.

Predśedniku države Crne Gore Filipu Vujanoviću!


Poštovani predśedniče,
obraćamo Vam se ovim riječima jer smo "obavezani" Vašom trenutnom funkciom.

A sada ovđe sa kratkom porukom obraća Vam se omladina Crne Gore, obraćaju vam se momci i đevojke cijele Crne Gore i kažemo:

"Ko god da ste Vi, nećemo niti možemo dozvoliti da tako zborite i sramotite funkciju predśednika naše države i svih njenih građanja!"

"Ko god da ste Vi, nećemo dozvoliti da tako zborite i sramotite našu Himnu, pjesmu i stihove uz koje ste našim očevima lomili uzdignuta dva prsta dok smo ovu zemlju gradili kao neko bolje i srećnije mjesto!"

Ostavite se više ovog zamlaćivanja naroda i činite nešto konkretno za mlade!

Srdačno,

Mladi Liberali-ke!