Приказивање постова са ознаком Mladi liberali Crne Gore. Прикажи све постове
Приказивање постова са ознаком Mladi liberali Crne Gore. Прикажи све постове

четвртак, 25. јун 2015.

LP i Juventas: 84% korisnika probalo drogu kao maloljetni, država nema odgovor


Danas je u nastavku međunarodne kampanje “Pruži podršku, a ne kažnjavaj”, koja se po prvi put održava u Crnoj Gori, održan sastanak aktivista NVO Juventas i Mladih Liberalne partije u Bijelom Polju.
Mladi iz Bijelog Polja, kao i prethodnog dana mladi iz Bara, su naglasili da je najveći problem nedostatak kvalitetnog rada sa njihovom generacijom u Crnoj Gori. Smatraju da je nedovoljno razvijen sistem podrške mladim ljudima koji počinju da eksperimentišu sa psihoaktivnim supstancama u sve ranijem uzrastu, da su postojeći servisi veoma malo prilagođeni mladima, te da je nivo stigme i diskriminacije mladih ljudi koji traže pomoć izuzetno visok, što direktno utiče na opadanje broja onih koji se obraćaju institucijama sistema, odnosno na povećanje broja mladih koji imaju problem sa zloupotrebom psihoaktivnih supstanci.

Legalizacija kanabisa doprinosi smanjenju štete od zloupotreba droga


Danas u Baru pokrenuta je prva kampanja „Podrži, a ne kažnjavaj“, koja se u svijetu obilježava kao suprotnost tradicionalnom načinu obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv zloupotrebe droga, koji zastupa na prvom mjestu borbu protiv zloupotrebe psihoaktivnih supstanci. Sa druge strane, kampanja „Podrži, a ne kažnjavaj“, prioritizuje zdravstvenu i socijalnu zaštitu korisnika psihoaktivnih supstanci, njihovih porodica i zajednica u kojima žive.  Na ovaj način, organizacijom aktivnosti u više gradova, Crna Gora se pridružila globalnoj kampanji, koja se organizuje već četvrta godina za redom. Akcija koju je pokrenuo NVO Juventas, a uz podršku Mladih Liberalne partije ima za cilj da podigne svijest o izazovima koje korišćenje droga predstavlja za naše društvo sa posebnom pažnjom na mlade ljude.

субота, 28. фебруар 2015.

Mladi Atlanskog saveza: Zajedničkim aktivnostima do bolje informisanosti građana o NATO-u

Zajedničko djelovanje doprinosi boljoj informisanosti građana Crne Gore o NATO-u, prvenstveno mladih ljudi, a to podrazumijeva definisanje zajedničkog plana aktivnosti i konkretne projekte usmjerene ka građanima Crne Gore, ocijenjeno je na okruglom stolu koji su održali Mladi Atlantskog saveza Crne Gore na Pravnom fakultetu u Podgorici.  
Borancic, Obradovic
Okrugli sto na temu “Uloga i aktivnosti omladinskih organizacija u procesu evroatlantskih integracija” je prva u nizu aktivnosti posvećenih mladim ljudima sa ciljem podizanja nivoa informisanosti o evroatlantskim integracijama, a učesnici okruglog stola su bili predstavnici organizacija mladih koje se zalažu za ulazak Crne Gore u NATO Alfa Centra, MAPSS-a, MAYAA-e, kao i predstavnici organizacija mladih političkih partija DPS, SDP, PZP, Pozitivna Crna Gora, Bošnjačka stranka, Liberalna partija Crne Gore i Cdu.. 

субота, 14. фебруар 2015.

Vučinić iz Liberalne partije individualni član ALDE saveza liberala Evrope



Luka Vučinić, potpredsjednik Mladih Liberala i odbornik LP u SO Nikšić, primljen je u članstvo ALDE saveza liberala i demokrata Evrope kao individualni član. Vučinić je prvi pojedinačni  član ovog evropskog saveza iz Crne Gore.

Krajem prošle godine i Liberalna partija Crne Gore primljena je u članstvo ALDE saveza liberala i demokrata Evrope, jednog od najsnažnijih političkih saveza u Evropskom parlamentu, koji okuplja sve liberalne partije, organizacije ili pojedince iz država Evrope.

субота, 20. децембар 2014.

Izlaganje predśednika Mladih LP na Konvenciji FOM SDP u Baru (20.12.2014.)



Poštovani delegati VII Konvencije FOM SDP,

Dragi prijatelji i kolege,

Veliko mi je zadovoljstvo što danas ovđe u Baru mogu u ime Mladih liberala i Liberalne partije Crne Gore da vam se obratim i da vas sve srdačno pozdravim.

Prilika je i mjesto da se priśetimo da je baš ovaj grad održao one ideje u koji i mi liberali i socijaldemokrate, ali prije svega mladi ljudi, zajednički vjerujemo, da se priśetimo da je baš grad Bar bio usamljeni svjetionik slobode i bastion otpora sveopštem ludilu i haosu koje je unazadilo naše društvo i državu, istrgnuvši je iz njenih vjekovnih civiliziacijskih tokova i evropske porodice naroda đe mi svi zajedno, oduvijek, pripadamo.

Aveti prošlosti i klerofašizma i danas traže plodno tle za svoje retrogradno djelovanje. Zato je danas dužnost svih nas i mnogo veća, da zajednički, svojim idejama i slobodnim razmišljanjem doprinesemo sveopštem društvenom progresu i utemeljimo u njega najsvjetlije tradicije crnogorskog naroda, slobode, jednakih šansi za sve i tolerancije prema svakoj različitosti i posebnosti koja i jeste naše bogatstvo i jeste odraz naše veličine.

понедељак, 1. децембар 2014.

Mladi Liberali i mladi Sutomora: Pokrenuti proces legalizacije prostitucije

Mladi Liberalne Partije Bara i NVO Mladi Sutomora organizovali su danas debatu na temu „Legalizacija prostitucije, pozitivni i negativni efekti“. Debata je organizovana povodom obilježavanja međunarodne neđelje borbe protiv HIV-a i Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Debatu su predvodili predsjednik Mladih Liberala Crne Gore Ammar Borančić, predsjednik NVO Mladi Sutomora Mitar Radonjić i predsjednik Mladih LP Bara Alen Erović.
Predstavnici ove dvije organizacije razgovarali su o pozitivnim ali i negativnim efektima koje legalizacija prostitucije može imati na društvo i njegov dalji razvoj i napredak. Oni su analizirali ovu problematiku iz više aspekata - ekonomskog, socijalnog, i medicinskog. Ono što je najvažniji zaključak jeste da bi osobe koje se bave seksualnim radom bile zakonski zaštićene od nasilja i diskriminacije. Najčešće su žrtve takvog nasilja žene koje trenutno nemaju nikakve mehanizme zaštite fizičkog i psihičkog integriteta. Drugi važan aspekt svega jeste obavezna zdravstvena zaštita koja bi se propisala osobama koje se bave seksualnim radom, odnosno obavezno testiranje na polno-prenosive bolesti i upotreba prezervativa. Posebna je važnost ovoga ako znamo da istraživanja nadležnih medicinskih institucija i NVO sektora pokazuju da se najveći dio tih osoba nikada nije testirao na HIV ili druge bolesti a vrlo često su prinuđene na pružanje usluga bez upotrebe prezervativa.
Predstavnici NVO Mladih Sutomora mišljenja su da bi uvođenje prostitucije u legalne tokove doprinijelo i snažnijem očuvanju porodice i porodičnih vrijednosti, jer bi se povećanjem vidiljivosti ovog problema smanjila prometnost korištenja takvih usluga.
Ono što je važno jeste i smanjenje kriminalnih aktivnosti i finansiranje kriminalnih radnji u čije tokove se trenutno slivaju finansije od ove djelatnosti. Legalizacijom će se takve finansije preusmjeriti u državne tokove, oporezivanje i s druge strane socijalnu i zdravstvenu zaštiti lica koje se bave tim poslom.
Mladi Liberali i Mladi Sutomora usaglasili su da je neophodno pokrenuti širu društvenu debatu na ovu temu u cilju doprinosa što kvalitetnijem zakonskom rješenju koje hitno mora regulisati oblast prostitucije odnosno seksualnog rada. Drugačije razmišljanje samo bi doprinijelo održavanju trenutne situacije koja nije usmjerena ka dugoročnom rješavanju ovog društvenog problema.
PR služba LPCG

недеља, 6. јул 2014.

Intervju: Predsjednik Mladih liberala CG Ammar Borančić za Kodex

Predsjednik Mladih liberala Crne Gore Ammar Borančić, u intervjuu portalu Kodex govori o položaju mladih u našoj državi, o tome šta se može učiniti kako bi se stanje popravilo, ali i o brojnim problemima sa kojima se crnogorsko društvo danas suočava.
Kodex: Da li Crna Gora pruža dovoljno dobre uslove za život i rad mladih ljudi?
Borančić: Društvo u tranziciji kakvo je Crna Gora, nema jasno definisano tržište i pravila slobodnog trišta. To je ono što je problem svih građana, ali u prvom redu mladih ljudi i obrazovanih generacija koje izlaze sa univerziteta i koračaju u nepoznato. Mladi moraju imati više primjenjivih vještina koje će ih učiniti konkuretnim na modernom tržištu države ali i Evropske unije. Konkurencija gradi zdravo i liberalno tržište i nudi najkvalitetniji proizvod. Obezbijedivši uslove za zasnivanje malih preduzeća, koja su osnov svake ekonomije, mladim ljudima, država će dugoročno riješavati i problem ekonomske i finansijske krize.
Tek tada, možemo govoriti o dobrim uslovima za život mladih ljudi koji će svojim znanjem i vještinama obezbijediti samostalno privređivanje i život koje je preduslov i za afirmaciju slobodnom mišljenja i formiranje slobodnih stavova.

Kodex: Da li mladi ljudi nose najveći teret krize u kojoj se CG danas nalazi?
Borančić: Nažalost, to je tako. U kriznim vremenima, najčešće se zapostavlja ono što se smatra najmanje važnim, a što je zapravo od najvećeg značaja. Između ostalog, to je i potencijal mladih ljudi, koji se pretežno posmatra kao teret i problem, a ne resurs. Mladi liberali svojim programskim aktima segmentirano su obradili probleme mladih ljudi i ponudili konkretna rješenja. U tom smislu,  mladi su prepoznati kao žrtve širokog dijapazona posljedica koje nosi kriza, nasilje, opadanje nivoa obrazovanja, nemogućnost upoznavanja novih kultura i država, zdrav život mladih itd.
Uvjereni smo da se sveopštom edukacijom mladih ljudi i davanjem odgovornosti mladim da donose odluke koje se tiču mladih može doprinijeti da se takve posljedice ublaže.
Liberalna partija je u tom smislu, odlukom najviših partijskih organa, potpuno podmladila sve svoje rukovodeće kadrove, ukazavši povjerenje mladim ljudima, njihovim sposobnostima i znanjima. Nažalost, većina političkih grupacija mlade još uvijek tretira kao predizborno pogonsko gorivo koje nema svoju važnost u postizbornim odlukama.

Kodex: Da li je važno da se mladim ljudima pruži prilika da jasno artikulišu svoje stavove,  bez bojazni od bilo kakvih političkih stega?
Borančić: Vrlo je važno, da se mladi ljudi, prije svega, zainteresuju da javnim iznošenjem svojih stavova utiču na pozitivne društvene tokove kritikujući sve društvene anomalije i potencijalno loše odluke sistema, sugestirajući svoju viziju naprednog društva.
Mladi moraju da shvate da odluke koje Crna Gora donosi danas, opredjeljuju kvalitet njihove budućnosti i standard njihovog života. Ako mladi sanjaju i žele drugačiju Crnu Goru, treba da znaju, niko osim njih je ne može promijeniti. Mladi liberali svojim djelovanjem nastoje da ohrabre i podstaknu mlade ljude da se što više uključe u argumentovanu javnu raspravu o budućnosti Crne Gore.

BEZ  KOMPASA

Kodex: Prema Vašem mišljenju, koju su najveći problemi crnogorskog društva danas?
Borančić: Crnogorsko društvo i dalje tumara bez ikakvog kompasa koji bi pokazao put. Mi imamo jasnu viziju đe Crna Gora treba da stigne, to je članstvo u porodicu modernih i progresivnih demokratija, članstvo u EU i NATO savez. No, bojim se da nemamo jasno definisanu platformu i mapu takvog puta. Stagnacija u bipolarnim nacionalističkim politikanskim i sve dubljim socijalnim podijelama, živo je blato koje, ako se brzo ne odlučimo što želimo, prijeti da proguta i ovo što smo do sada stvorili.
Crnoj Gori pripada da bude u društvu slobodnih, velikih i modernih država, a mi smo dužni da je takvom i učinimo i tamo dovedemo, to jeste jedna od osnovnih misija liberala.

среда, 11. јун 2014.

Mladi Liberali na regionalnoj Konferenciji o upravljanju životnom sredinom

Predsjednik Mladih liberala Crne Gore i Mladih liberala Podgorice, Ammar Borančić i Nikola Obradović, učestvovali su danas na regionalnoj Konferenciji "Izazovi i iskustva u upravljanju životnom sredinom regiona" koju je u Podgorici organizovao OEBS i NVO Ekološki pokret "Ozon".

Na Konferenciji su govorili brojni stručnjaci, predstavnici ministarstva i ekoloških organizacija regiona koji su sa učesnicima podijelili iskustva usjednih država u kreiranju politika očuvanja životne sredine i oddrživog razvoja. Učesnicima se obratila i ambasadorka Janina Hrebickova, šefica misije OEBS-a u Podgorici.
Predsjednik Mladih liberala Ammar Borančić  kazao je da Crna Gora, iako, deklarativno ekološka država, suštinski ne radi ništa na poboljšanju kvaliteta upravljanja životnom sredinom, štaviše, prirodni resursi potpuno su urnisani, crnogorska obala nestaje a podmorije je zagađeno dok je život prostor trajno devastiran nelagalnom i stihijskom gradnjom.
Mi u LPCG smatramo, zato, da je neophodno posvetiti se održivom razvoju i u saradnji sa  lokalnim zajednicama,stručnjacima i građanstvom, odrediti jasne prioritete u cilju rješavanja ekološke krize u narednoj deceniji, isto tako, potrebno je mapirati ekološke crne tačke države i posvetiti se njihovom temeljnom saniranju, u konačnom, potrebno je usvojiti dugoročni plan održivog razvoja, odnosno razvoja ekonomije i privrede zemlje koji će biti komplementaran sa očuvanjem i mogućnošću brze obnove takvog zemljišta ili njegove okoline koja se koristi u svrhe ekonomskog progresa zarad očuvanja za buduće generacije. To je politika svakog zdravog i civilizovanog društva. U suprotnom, Crnogorci rizikuju da poput nekih latino-američkih država, postanu "prosjaci na zlatnom tronu", dnosno, da nas čeka neizvjesna budućnost gdje ćemo "sjedjeti na pepelu naših resursa".
Na kraju, moramo dati svoj maksimalni doprinos izgradnji ekološke svijesti i ekološke etike kod svih građana, koja danas više nije pitanje kulture građanina već njegove svijesti i savjesti, kazao je Borančić.

PR služba LPCG

петак, 18. април 2014.

Mladi LP Bar mapiraju infrasturkturne i ekološke crne tačke u Baru



Mladi liberali OO Bar održali su sinoć konstitutivnu śednicu povodom formiranja izbornog štaba LP za lokalne izbore 25. Maja u Baru. Śednici je prisustvovao i predśenik Mladih liberala Crne Gore, Ammar Borančić.
Odbor mladih liberala imenovao je koordinatore mjesnih odbora koji će sprovoditi izborni program LP i Mladih liberala u svojim zajednicama i to, za centar Bara- Stefan Jovanović, za Sutomore Luka Đurović, za Šušanj predśenik OO ML Alen Erović, za Stari Bar i Polje Nikola Marstijepović dok je u formiranju štab mladih za Dobru Vodu i Mrkojeviće.
U tom smislu, Mladi liberali će u narednom periodu, u saradnji sa građanima i građankama, kreirati i objaviti mapu grada Bara i prigradskih oblasti i naselja, sa obilježenim infrastrukturnim i ekološkim crnim tačkama koje otežavaju svakodnevno funkcionisanje i normalan život zajednice. Na ovaj način, liberali žele da ukažu na širinu i važnost infrastruktunih problema u Opštini koji se godinama ignorišu ili još gore, zloupotrebljavaju u predizborne svrhe određenih političkih struktura.
Mi liberali svjesni smo da svaki građanin, kao slobodni pojedinac koji plaća porez, ima pravo na kvalitetno snadbijevanje vodom i strujom, te kvalitetne odvodne sisteme fekalne i atmosferske kanalizacije kao i asfaltni prilaz svojem domu i redovan odvoz smeća.
Kreirajući ovu mapu, učinićemo te probleme transparentijim i vidljivim za širu javnost, te smanjiti prostor za njihovu zloupotrebu ali i ubrzati njihovo rješavanje.

Mladi liberali Bara svojim će zalaganjem i društvenim akcijama, zajedno sa građanima, segmentirano doprinositi rješavanju lociranih problema u svakoj mjesnoj zajednici Opštine Bar. Smatramo da se samo na ovaj način, javnim i konkretnim označavanjem problema i uzroka, konačno može izgraditi i utemeljiti društveno odgovorna i građanska svijest i savjest, kako kod pojedinih žitelja našeg grada, tako i onih koji ga vode.

Mladi liberali Crne Gore, OO Bar

понедељак, 24. фебруар 2014.

Mladi liberali spremni da pokrenu drugačiju kampanju

Kampanja liberala kreće iz Bara!

Mladi Liberalne partije su na trodnevnom seminaru i treningu “Ovo je moja ideja” u Baru imali priliku da razmijene pozitivna iskustva sa kolegama iz Holandije i na taj način utemelje svoja liberalna načela i prošire dijapazon političke liberalne misli koja će biti temelj predstojeće kampanje za lokalne izbore.
Mladi Liberali u Baru
Kampanja LPCG krenula je upravo iz Bara, a Mladi liberali spremni su da toj kampanji daju veliki doprinos, pokrećući modernu i potpuno drugačiju političku kampanju koja će se temeljiti na najboljim iskustvima najnaprednijih zemalja EU, u prvom redu, Holandije. U tom smislu, ML kreirali su konkretan plan djelovanja i usvojili savjete kojima će se rukovoditi u daljem radu. Takve preporuke, u narednom period će implementirati Predsjeništvo Mladih LP koje je prisustvovalo seminaru u Baru.
Učesnicima skupa obratio se i međunarodni sekretar VVD holandskih liberal Wouter Schroer koji je izrazio zadovoljstvo dosadašnjim radom LP i Mladih liberala i najavio još snažniju podšku crnogorskim liberalima u borbi za demokratska i liberalna načela u koja zajednički vjerujemo. Svoja iskustva i ideje Mladim liberalima prenijeli su i predsjednik VVD odbora za evropske poslove Ferdi de Langea kao i funkcionerka holandskog Parlamenta Jelleke van Rantwijk.
Kontinuirana saradnja crnogorskih i holandskih liberala i konstantna snažna podrška evropske liberalne familije LPCG značajan su signal da Liberalna partija daje veliki doprinos modernizaciji i demokratizaciji Crne Gore, a da su Mladi liberali jedini nosioci progresivnih i modernih ideja i reformi.

Predsjednih Mladih liberala Crne Gore

понедељак, 20. фебруар 2012.

Slobodno društvo i pojedinac. (Kolumna ND "Vijesti")

Reakcija povodom teksta "O legalizaciji prostitucije", autorke Ljupke Kovacevic, Vijesti, 18. 02. 2013.

Osnovno nacelo liberalizma i demokratije jeste slobodan pojedinac u slobodnom društvu. To su nacela na kojima se temelji i Univerzalna deklaracija UN o ljudskim pravima i Evropska konvencija o ljudskim pravima kao i Ustav države Crne Gore i nacela na kojima je izgraðen modemi svijet, a to je i put kojim ide i Crna Gora. Taj put su u mnogome trasirali liberali. Liberali na cijoj zastavi je sijalo 12 evropskih zvjezdica od kojih je jedna bila Crna Gora i koji su docekali da svoju domovinu vide slobodnu i imaju mogucnost da kreiraju njen buduci državni i društveni put i razvitak.
Javnost je vjerovatno upoznata da je u tom cilju LPCG iznijela prijedlog o dekriminalizaciji "lakih" droga i legalizaciji prostitucije. Ne kao bilo cije prijedloge, vec kao originalno svoje, na koje se obavezala dogovorom sa evropskim liberalima i predizbornim obecanjima svojim biracima. O prijedlogu dekriminalizacije lakih droga ovih dana culi smo dosta toga, stoga cu se osvrnuti na legalizaciju prostitucije. Prostituciju kao pojavu ljudski rod poznaje od najstarijih vremena. U raznim društvenim ureðenjima kroz istoriju prostitucija je bila prihvacena ili je odbacivana. No novo vrijeme donijelo je i nova shvatanja pa se sve više država založilo ka rješavanju tog pitanja i iznašli kao najbolji izbor legalizaciju prostitucije. Složili smo se da je prostitucija uvijek bila prisutna u svakom društvu i da nema nacina da se potpuno iskorijeni, pa u tom slucaju problem ne treba ingorisati kao tabu, vec ga demistifikovati i na najkvalitetniji nacin ublažiti njegove posljedice.
Na taj nacin dolazimo do cinjenica da se prostitucija u Crnoj Gori odvija aktivno na više tajnih lokacija, da akteri prostitucije vrlo lako mogu biti i akteri trgovine ljudima i ostalih kriminogenih aktivnosti, da su osobe koje pružaju seksualne usluge potpuno nezašticene i izložene teroru i agresivnom ponašanju klijenata, seksualne radnice cesto silovane i pretucene i nemaju adekvatnu zdravstvenu zaštitu, pristup servisima prevencije seksualno prenosivih infekcija su im
ograniceni (te    usluge pružaju samo nevladine organizacije), kao i da prostitucija koja nije pod kontrolom države donosi velike prihode osobama iz kriminalnog miljea.
Stavljanjem prostitucije pod kontrolu institucija države, kriminalne radnje koje u ovom trenutku prate tu djelatnost ce biti svedene na minimum, država ce ubirati prihode, dok ce seksualne radnice/i biti zašticene/i, a država ce imati potpunu kontrolu koju sada nema.
Pored odista znacajnog finansijskog aspekta, veoma važno pitanje koje bi, takoðe, bilo riješeno legalizacijom prostitucije jesu zdravstveno i penzijsko osiguranje osoba koje pružaju seksualne usluge. Sa jedne strane, osobe koje se bave seksualnim radom imale bi pristup zdravstvenim i preventivnim servisima kao i penzijsko osiguranje koje bi placale po osnovu djelatnosti kojom se bave, dok bi država ubirala sredstva i putem poreza (20%) na prihode od prostitucije.
Osobe koje pružaju seksualne usluge bi po zakonu bile obavezne i da obavljaju periodicne zdravstvene preglede, a od zdravstvenih ustanova dobij ali bi prezervative i ostala preventivna sredstva potrebna za bezbjedniji seks, kao i savjete u vezi sa smanjenjem rizika od seksualno prenosivih infekcija. Na taj nacin, bila bi ublažena i stavljena pod kontrolu pojava seksualno prenosivih infekcija onima koji pružaju i onima koji koriste seksualne usluge. Ovo bi rasteretilo i državni budžet jer je prevencija puno jeftinija od lijecenja.
Vjerujemo da bi legalizacijom prostitucije uspjeli regulisati više oblasti društvenog života, što opet utice pozitivno na društvo u cjelini i cini našu državu sigurnijim mjestom za život nas i naše ðece, a isto tako smo uvjereni da je svako drugo rješenje samo odbijanje sagledavanja stvarnost, stavljanje problema pod tepih i dugorocno štetno za napredak društva.
Liberali ce se zalagati za kreiranje radne grupe za izradu zakonskih rješenja koji ce tretirati ovu oblast, sacinjenu od strane predstavnika državnih institucija, nevladinih organizacija koje imaju aktivnu ulogu u radu sa seksualnim radnicama i radnicima i ekspertima prava koji se bave ovom problematikom kako bi se došlo do kvalitetnog i primjenjivog zakonskog rješenja.
Mi liberali nikada nijesmo bili neko ko je saginjao ili okretao glavu od problema, a pozivamo i ostale graðane i graðanke da pokušaju da shvate važnost ove problematike i da pomognu našu zajednicku, liberalnu i ljudsku, borbu da regulišemo sve sfere društvenog života na najefikasniji nacin, slijedeci primjere vodecih i najrazvijenih zemalja.

Sapienti sat (lat.Pametnome dosta).

Ammar BORANCIC,

Mladi Liberali Crne Gore, LPCG